Menu

Stokta Var

Haset – Ramazan Yazçiçek

 13,00  9,75
Açıklama

Daha önce “Milli Din Arayışı ve Türk Müslümanlığı” ile “Anonim Din Arayışı ve Dinsel Çoğulculuk” adlı çalışmaları Ekin Yayınları tarafından yayınlan Araştırmacı – Yazar Ramazan Yazçiçek, arınma ve muhasebe ayı olan Ramazan’da okuyucuyu içsel bir yolculuğa çıkartacak bir çalışmayla okuyucunun karşısına çıktı.

Kişisel bir zaaf olarak ortaya çıkıp daha sonra zamanla kimliğe sirayet eden bir illet olan “HASET”’i gündemine alan Yazçiçek, bu çalışmanın gündem yoğunluğundan bir nebzede olsun uzaklaşıp muhasebe yapmaya bir imkan olmasını umuyor.

Araştırmacı Yazar Ramazan Yazçiçek bu çalışmasının amacını şu şekilde açıklıyor;
“Haset kavramı üzerinde düşünmekle gündemin yoğunluğundan bir nebze olsun uzaklaşıp muhasebe yapmayı umuyorum. Bununla, haset illetine neşter atma ve ardından daha bir zinde duruşla dışa dönük değerlendirmeler yapma fırsatı elde edileceği kanaatindeyim. Bu, dış dünyayı mamur kılmanın ancak iç âlemi imar etme imkânından geçtiğine olan inancımdandır. ‘Yolda olanlar’, içe dönük tahrip edici, dışa dönük imha edici haset illetinden kurtulmalıdırlar aksi takdirde yol alamazlar. Denilebilir ki birçok engelleyici illet varken, neden öncelikle haset? Doğrudur. Gördüm ki ifsat edici birçok illetin ana rahmi hasettir. Haset, yaşanılan ihtilafların da önemli bir sebebidir. Ve dahası haset, vahdete giden yolları tıkayan alevsiz kor gibidir. Bu tespit, muhasebesi olmayanın mücâhedesi de olmayacağı kanaatimi besledi.

Kişilik zafiyeti olarak başlayıp zamanla kimliğe sirayet etme istidadı gösteren haset, akidevî boyutu olan bir düşünce bozukluğudur. Her tonundan sakınılması gereken haset, inançta tevhidi ümmette vahdeti engelleyen bir illettir.

Ne de güzel denilmiş, ‘Mümin, gıpta eder; münafık ise, haset.’”